Ayurvéda je něco jako čínská medicína, až na to, že původem z Indie. Ayurvéda nabízí unikátní systém léčení za pomocí úprav životního stylu, individuálního jídelníčku, bylinných formulí a spirituální meditace skrze jógu. Slovo Ayurvéda znamená „moudrost života“ a definuje skutečné zdraví skrze správné postavení těla, fungující smysly, mysl a duši.

Ayurvéda přichází se třemi životními silami, kterým v józe říkáme „dosha“. Tyto síly jsou v těle rozloženy, podle rozložení biologických šťáv, které definují náš konstituční/tělesný typ. Proto, aby lidé byli spokojení a šťastní, člověk musí žít v souladu se svojí unikátní povahou a podle jeho konkrétních schopností.

Doshy tedy definují náš tělesný typ – Vata, Pitta a Kapha.

Vata je representovaná elementem vzduchu nebo větrem. Způsobuje vysušenost, ztuhlost, nervozitu a debilitu. Je zodpovědná za pohyblivost, vyjadřovací schopnosti a impulsivní chování. Vata jedná hlavně skrze nervovou soustavu. Pokud trpí nemocí, zárodek nemoci začíná v tlustém střevě.

Pitta je reprezentovaná elementem ohně nebo žlučí, které může způsobovat záněty, infekce, krvácení a horečky. Pitta představuje transformační sílu, která je zodpovědná za trávení, udržování těla v teple a vnímání. Pitta jedná hlavně skrze trávicí trakt a krev. Tenké střevo je místo, kde začíná nemoc.

Kapha je reprezentovaná elementem vody nebo hlenem, který způsobuje zahlenění, otoky a obezitu. Je to udržující síla, která je zodpovědná za tvorbu tkáně, výplň, soudržnost a podporu. Jedná primárně skrze plasmu nebo lymfatickou soustavu, jako záložní dodavatel živin. Žaludek je citlivé místo, kde většinou začíná nemoc.

Nikdo není 100% Vata nebo Kapha, každý z nás má určitý poměr šťáv, což se projevuje na naši konstituci, povaze a ve vystupování. Každý typ potřebuje jiné zacházení, životní podmínky a prostředí k tomu, aby byl spokojený a šťastný. Současně, v sobě každý typ snoubí speciální nutriční požadavky a jóga ásany (polohy), které jednotlivé typy podporují, nebo uzemňují.

V budoucnu bych ráda věnovala jednotlivý článek každému typu zvlášť. Tak se máte na co těšit 🙂 .

ayurveda

Share is caring 🙂