Tradiční Čínská Medicína (TČM)

 

Bolí Vás záda?

Trápí Vás trávení?

Máte pocit, že jste tak unavení, že po práci ani nedojdete domů?

 

Na všechny tyto příznaky může odpovědět Tradiční Čínská Medicína (TČM). TČM je široké spektrum lékařských postupů, které sdílejí společné pojmy a prostředky. Řadí se mezi ně bylinná léčba, akupunktura, Tui Na masáže, baňkování a moxibuce, cvičení Qi Gong i dietní terapie.

Dle této medicíny naše životní energie Qi proudí v těle akupunkturními drahami – meridiány. Ty mají své jednotlivé odbočky připojené k tělesným orgánům a funkcím. Rovnováha energie Qi ovlivňuje zdravotní stav člověka, i jeho psychickou pohodu.

Pohled TČM klade menší důraz na anatomické struktury, ale zabývá se především funkčností – fyziologií jednotlivých tělesných částí (regulace trávení, dýchání, stárnutí, atd.). Na rozdíl od západní medicíny řeší hlavně příčiny nemoci a ne až její následky.

Vyšetření pomocí tradičních východních postupů rozhoduje o volbě terapie, vhodné bylinné směsi, výběru akupunkturních bodů. Správná diagnóza je základem úspěšné harmonizace. Proto terapeut používá velkou řadu metod, jak tuto diagnózu udělat co nejpřesněji. Diagnóza se začíná kompletovat již ve chvíli, kdy klient vchází do ordinace. Rozhoduje například jeho postoj, síla hlasu, kvalita pleti. Mezi nejdůležitější metody diagnostiky patří:

  • Dotazování, tzv. systém deseti otázek
  • Vyšetření poslechem a pohledem
  • Vyšetření jazyka
  • Vyšetření pulzu

Vstupní vyšetření trvá 1 až 1,5 hodiny. Během prvního vyšetření proběhne:

  • Diagnostika dle čínské medicíny
  • Vyhodnocení stavu a navržení harmonizace organizmu
  • Doporučení základních změn v denním režimu a jídelníčku

Klient po vstupním vyšetření chodí následně na pravidelné kontroly, které nepřesahují 30 minut.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Akupunktura,

Bylinná léčba (fytoterapie)

Dietetika

Tui Na, Moxa, Baňky

Gi Qong