Akupunktura

Stimulace akupunkturních bodů se v čínské medicíně používá již tisíciletí a patří k absolutnímu základu této medicíny. Stimulaci je obecně možno provádět několika způsoby. Vždy se používají jednorázové sterilní jehly.

Použití akupunkturních jehel patří k nejčastějšímu způsobu. Jehly jsou velmi tenké, proto při průchodu tělem porušují pouze minimum nervových zakončení. Díky tomu je akupunktura výrazně méně bolestivá, než např. odběr krve. Podle umístění bodu se jehly vpichují povrchově (např. oblast zápěstí), ale i do velké hloubky (oblast hýždě). Stimulace akupunkturní jehlou je velmi intenzivní a má výrazný léčebný efekt.

Akupunkturu provádíme celostní nebo symptomatickou.

Celostní akupunktura se většinou píchá z obou stran (v leže na zádech i na břiše) a celkem trvá kolem 1 hodiny. Tato akupunktura se používá k ovlivnění fyziologie těla a harmonizaci orgánů. V průběhu sezení terapeut stimuluje jednotlivé akupunkturní body, nebo celé dráhy. U akutních stavů často postačuje 1 – 2 sezení. U chronických stavů se očekává změna stavu zhruba do 5ti sezení, kompletní vyléčení však většinou trvá delší dobu.

Symptomatická akupunktura se napíchvá většinou pouze z jedné strany a zaměřuje se na původ bolesti, kterou se snaží utlumit. Sezení netrvá déle než 30 minut.

Vakáriová semínka se s oblibou používají u dětí pro jejich nebolestivost. Jedná se o malá tvrdá semínka, která se umisťují na místo akupunkturního bodu a přelepí se náplastí. Poté jemně působí na tento bod. Jejich účinek se může zvýšit občasným pomačkáním.

Mezi stimulace akupunkturních bodů patří i akupresura. Tato technika má výhodu v tom, že se jí klient může snadno naučit a kdykoliv podle potřeby aplikovat. Mezi akupresuru spadá i reflexní terapie. Při akupresuře se používá pouze tlak prstů na jednotlivé body, podle doporučení terapeuta.