Tui Na – Moxa – Baňky

Tuina

Tuina využívá, stejně jako akupunktura, systém akupunkturních drah a bodů. Stimulace se provádí pomocí jednotlivých masážních technik, dlaní, prsty či lokty za účelem obnovení toku qi v drahách, protože pravidlo praví, že „qi se musí hýbat“. Kde je stagnace qi, tam je bolest.

Využívá se hlavně pro potřeby celkového ovlivnění pohybového aparátu – svalů, šlach, kloubů. Oproti akupunktuře působí plošně a více dynamicky. S ostatními zmíněnými metodami se velmi často kombinuje. Tuina masáže se liší od “běžných” masáží zejména prací se systémem drah a akupunkturních bodů. To znamená, že kromě řádného rozmasírování využívá i reflexního působení specielně vybraných bodů na celkový stav harmonizace a uvolnění. Masáže se provádí jednou či dvakrát týdně, pokud se jedná o akutnější stav (náhlá ztuhlost krční či hrudní páteře, bolesti zad, povšechné bolesti těla, bolesti hlavy apod.), tak i častěji. Provádí se přes textilii vleže či vsedě na speciálním masážním křesle.

Moxa

Při terapii moxou se nejčastěji pracuje s tzv. moxovacím doutníkem. Jedná se o sušené a slisované listy pelyňku, zabalené do tenkého papírku. Tyto doutníky po zapálení pomalu hoří a vydávají intenzivní blahodárné teplo, které je schopno prostupovat hluboko do organizmu a doplňovat energii yang.

Terapie moxou se používá buď nad konkrétními akupunkturními body (spojuje se i s akupunkturou), nebo přímo nad anatomickými orgány. Často se takto prohřívají ledviny, uvolňují se bolesti zad, ale je také možné výrazně urychlit hojení jizev.

Baňky

Při baňkové terapii se používají skleněné nebo plastové baňky, které při přiložení na kůži vytvoří podtlak. Tím se kůže a podkožní vazivo „natáhne“ do baňky a začne se výrazně prokrvovat. V tu chvíli dochází k stimulaci krevního oběhu, vytahování toxinů a stimulaci lymfatického systému.

S baňkami se urychluje hojení kůže, pomáhají při léčbě bolesti, zmenšují otoky a svalové spazmy. Používají se úspěšně u poruch krve (anémie, hemofilie), revmatických chorob, neplodnosti, gynekologických onemocněních, i u kožních problémů (akné, ekzémy).

Po aplikaci baněk zůstávají často na pokožce růžové až fialové modřiny. Ty značí intenzitu problému v dané oblasti. Čím je modřina tmavší, tím více byla baňka na daném místě potřebná. Modřiny se postupně vstřebávají v průběhu 5 – 14 dnů.